W pytaniach i odpowiedziach – Spadek

Jak przyjąć albo odrzucić spadek?

Przed sądem lub przed notariuszem. Jeżeli przed sądem to najczęściej przez złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

Jeżeli przed notariuszem, to udając się do dowolnego notariusza, który sporządzi protokół dziedziczenia, a następnie na jego podstawie akt poświadczenia dziedziczenia, który zarejestruje w elektronicznym Rejestrze Spadkowym.

Warunkiem notarialnego poświadczenia dziedziczenia jest zgoda wszystkich uczestników poświadczenia na jego dokonanie. Brak tej zgody, nawet mimo oczywistego kręgu spadkobierców skutkuje niemożliwością przeprowadzenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Do kiedy?

Termin na odrzucenie albo przyjęcie spadku wynosi 6 miesięcy. Z reguły jest liczony od śmierci spadkodawcy. Jeżeli dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy, np. gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, gdy do spadku dojdzie spadkobierca powołany w dalszej kolejności, z uwagi na odrzucenie spadku przez spadkobiercę powołanego do spadku wcześniej, termin do złożenia oświadczenia przez spadkobiercę dziedziczącego w dalszej kolejności, rozpoczyna się od dnia, w którym dowiedział się o odrzuceniu spadku przez wcześniejszego spadkobiercę.

Zazwyczaj oświadczenie o odrzuceniu spadku składamy w celu ochrony przed długami, jakie pozostawił spadkodawca. Ważne przed złożeniem oświadczenia jest zapoznanie się z majątkiem spadkowym.

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od informacji o powołaniu o spadku jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co będzie oznaczać ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkodawcy tylko do wartości odziedziczonych aktywów, które wyznaczają stan czynny spadku.

Nie zapomnij o Urzędzie Skarbowym.

Nabycie spadku powinno zostać zgłoszone w ciągu 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia sądowego w sprawie stwierdzenia nabycia spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza i otrzymanie zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia nie zwalnia spadkobiercy czy innych osób, które otrzymały określone rzeczy (prawa) ze spadku, z obowiązku złożenia do urzędu skarbowego zeznania podatkowego na formularzu SD-3.

Podobnie osoba mająca zamiar skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego w podatku od spadków (najbliższa rodzina) zasadniczo musi złożyć zawiadomienie na formularzu SD-Z2. Spadkobierca chcący skorzystać ze wspomnianego całkowitego zwolnienia podatkowego musi w terminie 6 miesięcy od zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia złożyć zawiadomienie na formularzu SD-Z2 do właściwego dla siebie urzędu skarbowego. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych i orzeczeniach sądowych.